Samurajské meče: Chladné zbraně v rukou oddaných bojovníků

Samurajské meče, kterým se říká také katany, jsou chladnými zbraněmi, jež se ocitaly v rukou oddaných japonských bojovníků. Tyto speciální meče se používaly po celá staletí, a nejčastěji se vyráběly z překládané tvrzené oceli. Katany jsou typické zakřivenou čepelí a rukojetí s oválným průřezem. Zatímco k originálu se dostanete jen obtížně, povedené repliky jsou snadno dostupné i v České republice.

Samurajové, japonští bojovníci známí svojí odhodlaností, se neobešli bez meče katana, který byl často doplněn ještě krátkým mečem wakizaši nebo s osobní samurajskou dýkou tantó. Zatímco dlouhý samurajský meč se používal při bojích venku, krátký meč, resp. dýka sloužila k boji ve stísněných prostorách nebo se používala k rituální sebevraždě. Ačkoli byly katany povětšinou výsadou samurajů, svého času je mohli nosit řemeslníci nebo obchodníci, kteří je používali především k sebeobraně.

Samurajští bojovníci

Samurajský meč neboli katana

Samurajský meč má specifický tvar a musí splňovat jisté náležitosti. Čepel je tvořená tvrdou a měkkou ocelí. Tato kombinace dává mečům nezastupitelné vlastnosti, které jim propůjčují výhody při boji. Důležitá je především tvrdost ostří a pevnost čepele, která v kombinaci s měkčí ocelí snižuje pravděpodobnost zlomení čepele. I dnes můžete v Japonsku pořídit originální samurajské meče, které se vyrábí tradiční technologií. Jejich cena je v přepočtu kolem 100 tisíc korun.

Části samurajského meče

  • Čepel – je klíčovou součástí samurajského meče. Pokud je část ostří zakalená, získává meč ceněné vlastnosti. Důležité je i zakřivení čepele, které ovlivňuje použití meče.
  • Souprava – tvoří ji rukojeť a pochva. Většinou jsou vyrobené z měkkého dřeva, v Japonsku se používá zejména magnolie.

Samurajský meč - Katana

Samurajové, jejich zbraně a hodnoty

Pro samuraje, japonské bojovníky, byla typická oddanost a čest. Sloužili svému císaři, kterého ochraňovali. Pro svůj úkol byli cvičeni už od útlého věku. Když dosáhli deseti let, byli posláni na místo, kde museli překonat strach, například do neprostupného lesa, do opuštěných stavení nebo jednoduše do márnice.

Horší než zemřít v boji bylo pro samuraje padnout do zajetí. Důstojnost byla další hodnotou typickou pro samuraje. Když padli do zajetí nebo se setkali s urážkou ze strany nadřízených, většinou spáchali rituální sebevraždu.

V boji byli japonští bojovníci čestní, nikdy svého vyzývatele nebodali do zad. Na druhou stranu, neváhali využít slabých míst soupeře. Útočili také na citlivá a zbrojí nechráněná místa, například na krk.

Replika samurajského meče

Bojové umění samurajů

Stát se samurajem vyžadovalo trpělivost, odvahu a především osvojení si bojové techniky. Dodnes z bojového umění samurajů vycházejí některé školy umění, zmínit můžeme například cestu meče (kendó). Život samurajů nebyl pouze o boji a zbraních, ale jeho součástí byla celá řada rituálů, které ovládali. Patří mezi ně například i čajový obřad.

Samurajské meče v replice

Repliky samurajských mečů lze ve srovnání s originálem pořídit za zlomek ceny. Přesto jsou vyráběné z kvalitní oceli a mají propracované detaily. Některé katany jsou zdobeny asijskými prvky, které replice zbraně dodávají punc exotičnosti.

Prohlédněte si různé typy samurajských mečů. Více replik chladných zbraní najdete v našem e-shopu www.kanony.cz.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
V košíku: 17198 ,-
Objednat     Smazat
© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.