Samopal M3: Střílel za druhé světové a přezdívalo se mu Grease Gun

Během válečných let se průmysl a vývoj orientují jedním směrem: inovují se zbraně. Nejen taktika, ale i výzbroj rozhoduje o výsledku. Američané za druhé světové války zvládli hned několik zásadních novinek. Jednou z nich je i M3. Samopal, jenž nahradil sice legendární, ale složité Thompsony. Dnes je samopal M3 považovaný za cenný sběratelský kus. Prodává se i jako replika.  

Psal se rok 1942, když se konstruktér George Hyde pustil do návrhu nového samopalu, který měl vojákům ulehčit manipulaci se zbraněmi na bojišti. V roce 1943 bylo hotovo. Vznikl samopal, který je vybavený zásobníkem na 30 nábojů .45 ACP a má dynamický závěr. S ohledem na svůj specifický tvar si vysloužil přezdívku Grease Gun nebo také Greaser, což do češtiny můžeme přeložit jako olejnička.

Samopal M3 Grease Gun - Denix replika

Levný a účinný samopal M3

Americká vláda se rozhodla do výroby nového samopalu investovat především proto, že výroba jeho předchůdce, Thompsonu, byla složitá a drahá. Konstruktér George Hyde tehdy pracoval v závodě Guide Lamp Division, což byla pobočka koncernu General Motors. Sázka na tohoto odborníka se vyplatila. Samopal M3 vymyslel tak, že se skládal ze dvou plechových částí (dílů), jež byly svařované.

Samopal M3 nebyl pěkný jen na pohled. V boji musel hlavně sloužit. A o to se měl postarat nový mechanismus. Závěr se uvnitř samopalu pohyboval na dvou vodících tyčkách s posuvnými pružinami. Protože tělo zbraně bylo zezadu uzavřené, tak se závěr do těla vsouval zepředu. Hlaveň se do těla zašroubovávala. Mířidla byla konstruovaná jako pevná. Pojistka byla umístěna na odklopném krytu, a pokud byl zavřený, blokovala pohyb závěru. Zásobníky se ukládaly do plátěné sumky, jež se navlékala na opasek. Do sumky se vešly hned tři zásobníky.

M3 Grease Gun - Replika Denix

Varianty samopalu M3

Během druhoválečných let prošel samopal několikerou obměnou. Například varianta M3 vyráběná od roku 1943 měla nabíjecí páku, ale inovovaný typ M3A1, který byl v produkci od roku 1944, měl vybrání pro prst přístupný přímo v těle závěru. Pro potřeby války ve Vietnamu prošel samopal M3 další inovací, vyvinuta byla verze s dvoukomorovým tlumičem.

M3 - od Normandie po Vietnam

Aby samopal M3 splnil požadavek na rychlou a levnou válečnou výrobu, byl jednoduchý a zároveň robustní. U vojáků ale nebyl tak oblíbený jako legendární Thompson, protože při střelbě nebyl stabilní.

Samopal M3 se vyráběl v letech 1943 až 1945 a s americkou armádou prošel všechna zásadní bojiště. Střílelo se s ním například v Normandii. Po druhé světové válce potřeba výroby zbraní přirozeně opadala. Přesto se ale v některých státech světa bojovalo. Samopal M3 se proto vyráběl ještě v 50. a 60. letech. Ve výzbroji americké armády zůstal až do 60. let. Pomocné jednotky ho dokonce používaly ještě v 80. letech.

Samopal M3 Grease Gun

Samopal M3 jako replika

Samopal M3 patří dodnes k legendám druhé světové války a ke sběratelským cennostem. Vyrábí se také jako replika, která sice nestřílí ostré, ale jinak je naprosto dokonalá.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.