Puška Winchester: Nejslavnější lovecká zbraň na světě

Říkalo se jí henryovka nebo také winchesterovka. Stříleli s ní lovci a dobrodruzi na Divokém západě. V rukou ji, alespoň na stránkách knih Karla Maye, držel i nezapomenutelný Old Shatterhand. V reálném světě nejen na americkém kontinentu zastřelila tisíce kusů divoké zvěře. Tato lovecká zbraň fascinuje dodnes. Mít ji můžete třeba jako povedenou repliku.

Jednu z nejslavnějších loveckých zbraní na světě zkonstruoval John Browning. Nejpopulárnější model vznikl v roce 1894. Vyráběla ji firma Winchester Repeating Arms Company celých 112 let!

Poslední winchesterovka byla zhotovena v roce 2006. To ale neznamená, že tím její historie skončila – dodnes mnoho společností vyrábí její povedené kopie. A pochopitelně je k dostání také jako replika, s níž si sice nezastřílíte, ale jinak slavnou loveckou pušku imituje naprosto věrně.

Replika pušky Winchester

Puška pro americké prezidenty

Dodnes se vyrobilo a prodalo více než 7 milionů kusů winchesterovky! Ve svém katalogu firma Winchester nabízela 14 modelů slavné pušky, která se stala nejdéle prodávanou kulovnicí v americké historii.

Zbrojovka zároveň dokázala úspěšnou zbraň dobře využít ke své propagaci. Například milióntý kus věnovala prezidentu Coolidgeovi v roce 1927. Puška s výrobním číslem 1,5 milionu zase připadla Trumanovi. Stalo se to v roce 1948. Winchesterovka s pořadovým číslem 2 miliony byla určena prezidentu Eisenhowerovi.

Důmyslná konstrukce pušky Winchester

Model 1894 se proslavil kvůli své konstrukci, jež mnohé fascinuje dodnes. Puška se prodávala také jako Winchester .30-30 rifle, Winchester 94, Win 94 nebo jednoduše .30-30. Původní model byl vyráběn i v dalších rážích než jen .30-30. Šlo o ráže: 32-40 Winchester, .38-55 Winchester, 25-35 Winchester a .32 Winchester Special.

Když lovci a dobyvatelé divokého západu poprvé dostali do rukou winchesterovku, nestačili se divit. Byla to první lovecká puška zkonstruovaná na takzvaný bezdýmný střelný prach, což byl ve své době pokrok hodný obdivu.

Puška Winchester 73 - Replika od firmy Denix

Konstrukce pušky Winchester umožňovala používat delší a také výkonnější ráže. Mechanismus pušky byl hodnocen jako velmi spolehlivý a nenáročný na údržbu, což bylo v podmínkách divočiny více než vítané. Puška se nabíjela zatažením za páku směrem dolů, mechanismu vyhodil prázdnou nábojnici z komory a pomocí pohyblivého odpruženého podavače podal nový náboj. Pohybem páky zpět nahoru se tento nový náboj zasunul do komory, současně se natáhl kohout a uzamkl se závěr. Nabíjení zbraně se usnadnilo a zrychlilo.

Samozřejmě, že se winchesterovek prodávalo mnoho variant. Každá z nich měla své. Model 55 byl ve výrobě v letech 1924 až 1932 a vyznačoval se hlavní dlouhou 24 palců. V roce 1964 byla zbraň upravena, aby se snížili celkové náklady na výrobu. Designéři v průběhu let představili i speciality, například 45.Colt nebo .44-40 Winchester. Pušky v těchto rážích si získaly oblibu a dodnes se používají při westernové střelbě.

Replika Winchester - Kovbojská verze

Replika pušky Winchester

Winchesterovky se dodnes vyrábí jako repliky, a to v různých modelech. Najdete repliky z roku 1866, 1873, 1892 i kovbojské verze této ostřílené pušky. Ačkoli si z repliky nevystřelíte, mechanismy a detaily jsou tak propracované, že vám to ani nebude vadit.

Akustická puška Winchester 1894

Italská společnost Bruni vyrábí akustickou pušku Winchester model 1894 vhodnou pro westernové střílení. Detaily pušky jsou propracované, zásobník pojme 10 nábojů a replika funguje stejně jako original. Ze strany se vkládají náboje a spodní pákou zbraň přebíjíte. Více info u produktu.

 


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.