Puška M16: Black Rifle, která si zastřílela ve Vietnamu

Bruce Springsteen ve své písni Born in the USA zpívá „so they put a rifle in my hand“. A je dost možné, že touhle puškou byla právě Black Rifle neboli M16, kterou americká armáda používala ve válce ve Vietnamu. Zatímco tato válka budí dodnes kontroverzní názory, jedno je jisté. Puška M16 se povedla. Získat ji proto můžete i jako repliku.

Zatímco květinové děti tančily na rozkvetlých loukách, konstruktéři zbraní se měli čile k světu. Ve Vietnamu zuřila válka a americká armáda potřebovala nové pušky. Vznikla M16, útočná puška, jíž vyráběla firma Colt.

Vyvinuta byla z experimentálního modelu AR-15. Vietkong této pušce přezdíval „černá“. A dokumenty vietnamských komunistů před ní varovaly. Osvědčila se, o čemž svědčí i to, že je používaná dodnes.

replika pušky M16A1

Konstrukce pušky M16

Puška M16 byla v ledasčem jiná než její předchůdkyně. Zbraň používá systém uzamčení rotačním závorníkem, jenž je ovládaný tlakem prachových plynů odebíraných z hlavně. Samotná zbraň je složena z pouzdra závěru, v němž je zašroubovaná hlaveň.

Rám zbraně je vybavený spoušťovým mechanismem, rukojetí a šachtou na zásobník. Důležité je zmínit vratnou pružinu v hlavišti pažby, což bylo zbrani vytýkáno, protože brání aplikaci sklopné ramenní opěrky.

Několik verzí pušky M16

Podobně jako jiné pušky se i M16 dočkala hned několika verzí, které měly různé plusové i mínusové body. Vše začalo zmiňovanou experimentální AR-15, které se ovšem zasekával závěr, což už další verze M16 neměla. Navíc získala páčku na ruční dovření závěru. Právě tato verze pušky M16 hojně sloužila ve Vietnamu. K dalším modelům se přiřadila M16A2, jež byla používaná až po válce ve Vietnamu. K novějším modelům potom patří M16A3 a M16A4.

Jednotlivé verze pušky M16 se lišily i podle používaných nábojů. První modely měly zásobník na 20 nábojů. Právě tyto pušky ovšem měly řadu výrobních chyb, potíže způsobovaly hlavně špatné pružiny. Později se používaly zásobníky na 30 nábojů a spolu s nimi byly odstraněny i původní konstrukční vady.

Do výroby se dostaly i mimořádné typy M16. Například zkrácenou variantu, jíž se přezdívalo Colt Commando nebo CAR-15 měly ve výbavě speciální jednotky. Na rozdíl od běžných M16 měla tato varianta kratší hlaveň a výsuvnou pažbu.

replika pušky M16A1 od firmy Denix

Replika pušky M16

Puška M16 se dodnes používá. Zatímco sehnat originál je poměrně náročné, repliku můžete mít hned. Replika americké útočné pušky M16 A1 používané ve vietnamské válce je od opravdové zbraně k nerozeznání. Dokonce si s ní můžete i pohrát.

Mechanismus zbraně je totiž pohyblivý, takže ji můžete naprázdno natáhnout, po stisknutí spouště zbraň cvakne. Replika pušky M16 má vyjímatelný zásobník. Originál věrně kopíruje svými rozměry, délkou, vzhledem i detaily zpracování.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.