Puška Le Enfield: Británii pomohla vyhrát druhou světovou válku

Puška Le Enfield patří mezi zbraně spojené s vítězstvím Spojenců ve druhé světové válce. Ač se používala už na přelomu 19. a 20. století, hlavní slávu jí přinesla právě druhoválečná bojiště. Ve výzbroji ji měla nejen britská armáda, ale také armády zemí Commonwealthu. Dodnes je tato puška obdivovaná, a proto není divu, že se vyrábí i jako replika.

Ani puška Le Enfield nevznikla zničehonic. Navázala na předchůdkyně, v tomto případě na pušku Lee-Metford, jež byla v roce 1889 přijata do výzbroje britské armády. Už tehdy měla odnímatelný zásobník nábojů o kapacitě 8 výstřelů. Náboje se nejdřív plnily černým prachem, až v roce 1892 přišla výrazná změna a začal se používat bezdýmný prach.

Následovaly další úpravy. V roce 1895 získala puška, jíž se pořád ještě říkalo Lee-Metford, novou hlaveň s pěti hlubšími pravoúhlými drážkami. Změnilo se také hledí i ráže (na 7,71 mm). Změny v konstrukci přinesly rovněž nový název. Pušce se začalo říkat Lee-Enfiled Mk.I.

Puška Lee-Enfield za první války

Inovace slavné britské pušky pokračovaly také v novém století. V roce 1902 se puška zkrátila, což ocenila i celá britská armáda, jež ji měla ve své výbavě. Nová Lee-Enfield SMLE No. 1 Mk.I měla zařízení pro nabíjení zásobníku páskem, sektorové hledí s bočně posunovatelným zářezem určeným pro střelbu na vzdálenost až 1 825 metrů. Odnímatelný zásobník měl nyní kapacitu 10 nábojů.

Změnami procházela puška i v následujících letech. Významným milníkem se stal rok 1916. Tehdy už se v Evropě válčilo. Na bojiště první světové války se dostala inovovaná puška Lee-Enfiled, která neměla postranní dioptrické hledí, zářez nebyl bočně posunovatelný, neměla ani uzávěr zásobníku. Úderníková matice byla plochá a měla zářezy na bocích. Válečné roky si prostě žádaly své.

Puška Lee Enfield MK 4 - replika od firmy Denix

Puška Lee-Enfield za druhé války

Vůbec nejrozšířenější variantou pušky se stala No.4 Mk. I, jež si dostatečně užila bojiště druhé světové války. Zde se objevila v roce 1942. Novinkou bylo ukončení pažbení za chránítkem mušky. Úsťová část vyčnívala dopředu. Dioptrické hledí získalo součástky vyráběné převážně lisováním. Puška Le Enfield měla plochou úderníkovou matici s bočními zářezy. Nábojová schránka byla odnímatelná.

Následovaly i další proměny pušky, například v roce 1949 vznikl model No. 4 Mk. 2. Ten byl až v šedesátých letech nahrazován útočnou puškou FN FAL. Vůbec posledním typem slavných pušek Lee-Enfiled se stal No. 5 Mk. I se zkrácenou délkou. Tato varianta se používala hlavně pro boj v džungli.

Replika pušky Lee-Enfield

Svoji největší slávu prožila puška Lee-Enfield na bojištích druhé světové války. Později bývala označována také jako Le Enfield MK 4. Právě tato varianta se prodává také jako replika, která je k nerozeznání od originálu.

Replika pušky Le Enfiled MK 4 má pohyblivý mechanismus, jenž je možné naprázdno natáhnout. Po stisknutí pouště puška cvakne. Replika se detailně inspirovala originálem: měří 113 centimetrů, váží 3 300 gramů, vyrobená je z kovu a dřeva.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.