Předovky

Černý prach je explozivní směsí dřevěného uhlí, síry a draselného ledku. Jako klasický výmetný prostředek se používal od začátku éry krátkých ručních palných zbraní až do konce 19. století, kdy ho nahradily bezdýmné výmetné prostředky na bázi nitrocelulózy a nitroglycerinu. Černý prach nebyl vhodný pro nastupující samonabíjecí zbraně, a to hlavně kvůli slabému tlaku plynu a příliš silným a agresivním usazeninám ze spalovacího procesu. Ze stejných důvodů se černý prach postupně přestával používat i ve služebních revolverech.

Francouzská soubojová pistole

Jen v předovkách, které se nezdokonalily do takové míry, aby dokázaly odolávat vysokým tlakům vznikajícím při explozi moderních výmetných prostředků, se černý prach používá dodnes. Předovky s perkusním či křesadlovým zápalem jsou ještě stále oblíbeny mezi mnoha milovníky zbraní. Protože autentických zbraní je nedostatek, začali italští a američtí výrobci koncem 50. let vyrábět jejich repliky. Rychlou oblibu si našly hlavně repliky bývalých Coltových a Remingtonových revolverů, ale i nejrůznější druhy pistolí, které se nabíjejí zpředu. Střelci z těchto obdivuhodně přesných replik předovek se dokonce zúčastňují i mezinárodních sportovních soutěží. Hledání větších výkonů a dokonalejší přesnosti se projevilo ve výrobě krátkých ručních zbraní se špičkovými parametry, a to hlavně v Německu, které úspěšně spolupracovalo též s firmami v severní Itálii. Důkazem toho je například i Hege-Army-Match-Revolver, který jak z hlediska přesnosti střelby, tak i z hlediska kvality provedení ničím nezaostává za mnoha dobrými revolvery nebo pistolemi se středovým zápalem.

Soubojové pistole 18. stol.

Zvýšený zájem o střelbu z předovek přivedl Billa Rugera v USA na myšlenku vyvinout na základě svého Blackhawk Single Action moderní revolver - předovku. Centra výroby replik předovek jsou především v severní Itálii, která má vedoucí postavení už i podle objemu výroby, dále v USA, Německu a v severním Španělsku. Tato skutečnost nesporně souvisí i s evropskou oblíbeností romantiky, ale částečně i s menšími restrikčními úředními opatřeními. Mnohé z těchto replik se vedle klasických brynýrovaných a pestře kalených ocelových a mosazných verzí vyrábějí i z nerezavějící ocele, čímž se eliminuje nepříznivý vliv kyselých zbytků spalování.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
V košíku: 32288 ,-
Objednat     Smazat
© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.