Pistole Walther PPK: Poloautomat, kterým se zastřelil Adolf Hitler

Jen málo zbraní vešlo do historie tak zásadním způsobem jako poloautomatická pistole Walther PPK. Právě tuto zbraň vzal do ruky 30. dubna 1945 Adolf Hitler, aby se zastřelil. Poloautomatická pistole byla zkonstruovaná v roce 1931 a sloužila především pro účely německé kriminální policie. Zahrála si také v epizodě seriálu 30 případů majora Zemana a střílel s ní i agent 007.

Zkratka PPK, pod níž je tato poloautomatická pistole známá, vychází z německého Pistol Politzei Kriminal. Používal ji německý Wehrmacht během druhé světové války, zejména pak vyšší důstojníci, a také Gestapo. Protože byla tato pistole určená především pro vyzbrojení německé kriminálky, byla menších rozměrů a bylo možné ji snadno skrýt například pod sakem nebo kabátem.

Replika pistole Walther PPK s tlumičem

Pistole Walther PPK – malá a bezpečná

Poloautomatická pistole Walther PPK byla vyvinuta v roce 1931 a vyráběla ji německá zbrojařská firma Waffenfabrik Carl Walther AG ve městě Zella-Mehlis. Licenční výroba probíhala také ve Francii (firma Manurhin), nelegální kopie vznikaly i v Číně. Po kapitulaci Německa roku 1945 byla továrna v Zella-Mehlis zničena, takže byla zastavena i výroba těchto pistolí. Obnovena byla až v roce 1952 v novém sídle firmy v Ulmu nad Dunajem.

Pistole byla primárně konstruovaná pro policejní služby, ale běžně se prodávala v civilním sektoru. Výroby a prodeje se dočkala také cvičná verze, které byla vybavena zásobníkem na 10 nábojů.

Nejen němečtí důstojníci si pochvalovali malé rozměry pistole PPK, které z ní dělaly ideální zbraň pro skryté nošení. Nejrozšířenější model pistole Walther PPK měl ráži 7,65 mm Browning. Objevovaly se i další ráže, například .22 (určená zejména pro cvičné účely), 6,35 mm Browning nebo 9 mm Browning krátký. Ty se ale nedočkaly tak velkého rozšíření.

Kromě příjemných rozměrů si pistole Walther PPK získala oblibu také díky svému konstrukčnímu řešení, tzv. dvoučinného spoušťového mechanismu. Právě toto řešení umožňovalo bezpečné nošení zbraně s nábojem v nábojové komoře.

Replika pistole Walther PPK od firmy Denix

Parametry pistole Walther PPK        

  • Hmotnost 580 gramů s prázdným zásobníkem
  • Délka 155 mm, délka hlavně 86 mm.
  • Úsťová rychlost PPK ráže 7,65 mm – 280 m/s.
  • Zásobování municí: zásobník na 6, 7 nebo 8 nábojů.

Zajímavostí je, že zbraň držel v ruce legendární James Bond, agent 007. Zahrála si ale i v českých seriálech, jedním z nich je 30 případů majora Zemana.

Dekorační replika pistole Walther PPK s tlumičem

Jako všechny významné zbraně se i poloautomatická pistole Walther PPK dočkala repliky, a to v ráži 7.65 mm. Replika pistole Walther PPK je vyvedena k dokonalosti. Má odnímatelný tlumič i zásobník. Mechanismus natahování je rovněž funkční. A dokonce lze z pistole naprázdno vystřelit, protože po stisku spouště replika pistole cvakne. Je proto vhodná při reenactingu a pro milovníky historie.

Replika Walther PPK s tlumičem

Rozměry repliky pistole Walther PPK s tlumičem

  • Délka pistole s tlumičem: 30 cm
  • Hmotnost zbraně: 715 g
  • Materiál: kov

Přečtěte si více informací o replice pistole Walther PPK nebo se podívejte na další repliky pistolí.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.