Křesadlový zámek, Kolečkový zámek a Perkusní zapalování

Křesadlový zámek

Kolečkový zámek byl z výrobní stránky složitý, velmi nákladný, a proto i velmi drahý. Koncem 16. století se proto téměř paralelně s tímto zámkem vyvinul z doutnákového západkového zámku jednodušší a lacinější křesadlový západkový zámek, který již v 17. století vylepšili na zámek křesadlový. Po relativně krátké době se již vyráběly některé jezdecké pistole s dvojitým kolečkovým zámkem nebo se zámkem a dvěma hlavněmi s dvojitou spouští anebo i jednoduchými spouštěmi, ba dokonce s pojistkou. Poznáme i vícenásobné náplně ve stejné hlavni, ale i hlavně uložené nad sebou a dvojhlavňové nebo vícehlavňové pistole. Krátké ruční palné zbraně byly skutečně většinou jednoduché jednohlavňové zbraně. Koncem 17. století se sice v Itálii vyráběla trojhlavňová pistole s otočnými hlavněmi a s křesadlovým zámkem, ale svazek hlavní bylo třeba pootočit ručně a pánvičku bylo zapotřebí před každým výstřelem naplnit střelným prachem.

Křesadlová pistole, Rusko, 19.stol.

Kolečkový zámek

Pistole ze 16. a 17. století se nazývají též „Faustróhre". Byly to jednohlavňové kusy vybavené převážně kolečkovým zámkem a střílelo se z nich těžkými střelami z měkkého olova. Kolečkový zámek vynalezli kolem roku 1510. Princip jeho činnosti spočíval v tom, že malé třecí kolečko rotovalo proti kousku pyritu upevněnému v čelistech třecího kohoutu. Po stisknutí spouště vznikl svazek jisker, ten zapálil střelný prach uložený v pánvičce. Tím se přes malý otvor v hlavni iniciovala prachová náplň, která byla uložená v hlavni. Ve srovnání s doutnákovým zámkem, ale i s nejstarším zámkem, který k odpalování používal přiložené doutnáky, byly nové kolečkové zámky nejen účinnější, ale i spolehlivější a praktičtější.

Perkusní pistole z 18.století

Perkusní zapalování

Koncem 18. století byla objevena třaskavá rtuť a jiné chemické sloučeniny, které při úderu vybuchují. Tento objev podnítil začátkem 19. století vývoj perkusního zámku. Ve více než pětisetletých dějinách krátkých palných zbraní se tak otevřela cesta k rozvoji spolehlivých zbraní nezávislých na povětrnostních podmínkách. Původní revolvery s ručně otáčeným svazkem hlavní se konstrukčně přepracovávaly. Výsledkem tohoto konstrukčního vývoje byly jednohlavňové revolvery, které měly válec na více střel, přičemž osa otáčení válce byla axiální ve směru střelby.

 


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.