Ruční granát MK2 Pineapple, který vybojoval druhou světovou

Slavný granát MK2 byl hojně používaný za druhé světové války, například při čištění německých bunkrů při vyloďování v Normandii. Není proto nadsázka označit ho za zbraň, která pomohla vyhrát druhou světovou válku. Lidově se mu říká Pineapple, protože svým designem připomíná ananas. Zatímco originální granát MK2 si doma nevystavíte, s jeho replikou si ve volných chvílích klidně můžete bezstarostně pohrávat.

Granát MK2, někdy označovaný také jako MK II, patří k nejslavnějším granátům všech dob. Ve výstroji ho měla americká armáda, která ho dostala v roce 1918, kdy končila první světová válka. Masivního použití se proto zbraň dočkala až za druhé světové války a v dalších válečných konfliktech, které následovali, například ve válce v Koreji nebo ve Vietnamu. Granát MK2 proto prošel rukama statisíců amerických vojáků.

Granát MK sloužil desítky let

V roce 1917 začal granát MK2 postupně nahrazovat předchozí model MK1, který se používal jako protipěchotní granát. V roce 1920 byl standardizován a proměnou prošel v roce 1945, kdy v novém designu sloužil v dalších válkách. Následně byl vyměněn za sérii M26 a později za M33. Mezi posledními ho používalo americké námořnictvo, a to až do roku 1969.

Konstrukce granátu MK 2 Pineapple

Granát MK 2 Pineapple byl vyrobený s typickými drážkami v litině, což mělo jediný účel: zajistit bezpečnost při manipulaci a zvýšit přilnavost granátu při házení. Originální MK 2 má závitovou zátku. Granáty o nízké výbušnosti byly naplněny bezdýmným práškem EC, který produkoval dostatečné množství fragmentace. Granáty o vysoké výbušnosti měly krátkou pojistku.

Varianty granátu MK II

Granáty MK2 se balili po pětadvaceti kusech do dřevěných beden a posléze byly expedovány. Přitom bylo přistoupeno k řadě bezpečnostních opatření, aby nedošlo k výbuchu. Granáty MK II byly vyráběny hned v několika typových variantách. Zmíníme některé z nich v originálních názvech, jak je používala americká armáda.

  • Grenade, Hand, Fragmentation, Mk II
  • Grenade, Hand, Fragmentation, Mk IIA1
  • Grenade, Hand, Fragmentation, HE, Mk II
  • Grenade, Hand, TNT, Fragmentation, Mk II
  • Grenade, Hand, Practice, Mk II
  • Grenade, Hand, Practice, M21

Dekorační replika granátu MK2

Ruční granát MK2 se dočkal povedené repliky, která potěší sběratele military, stejně jako všechny, kteří se věnují reenactingu a oblékají si americké druhoválečné uniformy. Při zhotovování repliky granátu MK II je respektován jeho původní vzhled i rozměry. Replika granátu měří 11,5 cm a váží 416 gramů. Jako materiál byl zvolen kov, stejně jako v případě originálního granátu. 

Zajímáte se o military a repliky zbraní? Prohlédněte si povedené repliky granátů, pušek, pistolí nebo samopalů na našich stránkách www.kanony.cz.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.