Puška m1 karabina: Zbraň slavných amerických výsadkářů

Tahle puška byla pro vojáky, kteří prošli druhou světovou válkou, důležitou partnerkou. Hýčkali ji, aby byla dokonale připravená, až se zase ocitnou uprostřed boje. Americká lehká samonabíjecí karabina byla vyvinutá během druhé světové války a dobře sloužila i v poválečném období. Stejně jako jiné legendy mezi zbraněmi se i ona dočkala povedených replik, které si s originálem nezadají.

V Evropě už dva roky zuřila druhá světová válka, když Američané do výstroje zavedli nově vyvinutou pušku, karabinu M1, v originálním názvu United States Carbine .30, M1. Tato samonabíjecí karabina vznikla kvůli potřebě zavést do výstroje lehkou samonabíjecí (automatickou) pušku, která nebude vážit víc než 2,5 kilogramů.

Takovou pušku potřebovali výsadkáři, důstojníci, řidiči, spojaři a další armádní specialisté. Pistole pro obranu nedostačovala a slavná M1 Garand byla příliš těžká.

Do vývoje lehké automatické pušky se pustila americká firma Winchester, která vyvinula samonabíjecí karabinu. Ta se pod rukama konstruktéra Davida M. Williamse dočkala ještě dalšího zdokonalení a v roce 1941 byla zahájena výroba této lehké zbraně.

Konstrukce a princip pušky Karabina M1

Karabina M1 pracuje na principu, kdy sbírá prachové plyny příčným kanálkem ve stěně hlavně. Závěr umístěný v přední části ozuby je uzamčen pomocí závorníku kolem podélné osy. Zbraň dostala do vínku kohoutkové bicí ústrojí, takže umožňuje střelbu jednotlivými ranami. Dioptrické hledí je nastavitelné na 75 a 150 yardů, tedy asi 69 a 137 metrů.

Při ovládání pušky museli vojáci myslet na to, že po vystřílení posledního náboje není závěr zachycen v zadní poloze. Schránkový zásobník umístění ze spodu před spouští se poté měnil za plný. Následovalo nabití zbraně, a ta byla připravena k další akci. Při bojových podmínkách bylo výhodou, že pro rozborku speciálního vybavení byl třeba jen demontážní klíč pro povolení matice pístu, žádné jiné speciální náčiní.

Už jsme zmínili, že puška měla zásobník na 15 nábojů. Je třeba dodat, že vážila 2,36 kilogramů a určená byla především pro pěchotu, používali ji také výsadkáři.

Replika pušky M1 Karabina

Kdy střílela Karabina M1?

  • Ve druhé světové válce (vyrobeny byly 4 miliony kusů!)
  • Ve Vietnamu (používali ji zde francouzští vojáci)
  • V Malajsii (tady ji používali zase Britové)

Verze pušky Karabina M1

Podobně jako jiné zbraně se i puška Karabina M1 dočkala různých úprav a verzí, které zohledňovaly její použití.

  • Karabina M1 A1 – byla ve výbavě výsadkářů. Má ocelovou ramenní opěrku a pistolovou rukojeť. Vážila 2,53 kg a měla zásobník na 15 nábojů. Od května 1942 do konce války se jí vyrobilo 140 tisíc kusů.
  • Karabina M2 – do boje vstoupila v září 1944. Umožňovala střelbu jednotlivými ranami i dávkou. V dubnu 1945 dostala zásobník na 30 nábojů.
  • Karabina M3 – jde o modifikovanou verzi M2, která byla určená pro noční boj a byla vybavená infračervenou optikou.

Replika Karabiny M1A1 pro výsadkáře

M1 Carbine jako replika

Dekorační replika pušky M1 Carbine respektuje originál, co se týká designu a rozměrů. Protože jde o repliku této slavné americké pušky, jediné, co nemůže splnit je, že si z ní opravdu nevystřelíte. Nicméně, zbraň lze naprázdno natáhnout a po stisknutí pouště puška cvakne. Pohrát si můžete i se zásobníkem, který je vyjímatelný. Délka pušky je 90 centimetrů, váží 2,172 kilogramů. Při výrobě repliky je používáno kvalitní dřevo a kov. K pušce si můžete objednat také náhradní zásobník a další doplňky.

Více informací o pušce, stejně jako o dalších replikách zbraní, najdete v našem internetovém obchodě www.kanony.cz, který se specializuje na prodej replik.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávce nad 3.000,-

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.